מאמרים

שובו של הקמבק - Go ynet

כל מי שיש בעברה אקס בלתי נשכח (כאילו, כולנו) מכירה את ההרגשה הזאת: למרות שנפרדתם ולמרות שכל החברות שלך נשבעות שעוד שנייה תמצאי מישהו שבאמת מתאים לך, את לא יכולה להפסיק לפנטז איך אתם חוזרים להיות זוג רשמי ודביק.


אצל רובנו הפנטזיה הזאת מתפוגגת עם הזמן ועם החבר החדש. אבל יש אנשים שאחרי פרידה ארוכה בוחרים לחזור לבני הזוג הקודמים שלהם, מדווחים שהם שלמים עם ההחלטה ומשוכנעים שהסיבוב השני מוצלח יותר מהראשון.


מיטל, למשל, פגשה את החצי השני שלה בתיכון, התאחדה איתו מחדש כעבור שמונה שנים והיום הם גרים יחד.


"היינו חברים כמעט שנתיים ונפרדנו בצבא", היא משחזרת. "בשנים שלא היינו ביחד היינו מדברים בטלפון ויוצאים עם חברים משותפים. אני הייתי מספרת לו על הקשרים שלי והוא היה מספר לי על הכיבושים שלו.


"לפני שנתיים סיימתי קשר ארוך והוא בדיוק יצא מקשר. התחלנו לבלות יחד בצורה אינטנסיבית, בהתחלה בתור ידידים ואחר כך התקרבנו. הוא התחיל לחזר אחריי , הבחנתי שאני שוב נמשכת אליו ופשוט זרמנו ביחד".


לא פחדת שגם בפעם השנייה זה לא יעבוד?


"זכרתי ששנינו עקשנים, כך שיכול להיות שזה לא יסתדר, כמו שבפעם הקודמת כל הזמן היו לנו ויכוחים. מצד שני, אז היינו ילדים תמימים ומאוהבים וכל הזמן היינו אחד עם השני. עכשיו אנחנו מפוקחים ומדברים יותר".


זו אותה אהבה כמו אז?

"מה שאהבתי בו אז, אני אוהבת גם היום. נשאר בו הקסם שהיה לו כילד. היום אני מכירה צדדים שלו במצבים שונים, גם כחבר וגם כידיד, וזה מוסיף. שנינו גם יותר שלמים עם עצמנו ואין לנו רצון לנסות משהו אחר".


האנשים שקרובים אלייך היו בשוק מהקמבק?

"אימא שלי קצת הופתעה שהחבר מהתיכון חוזר שוב לחיים שלי. החברות שלי היו ברקע כל הזמן, כך שזה לא נראה להן מוזר. גם אלו שהתנגדו בהתחלה הבינו כמה טוב לי ושמחו בשמחתי".


גם סוניה (28), גננת מתל אביב, שמחה לחזור לבן זוגה דני אחרי הפסקה של כמעט שנה. הם עלו יחד מארגנטינה והיו חברים כעשר שנים (!), אבל בשלב מסוים הרגישו שהם צריכים להתנסות בקשרים אחרים.


"נכנסתי לטרנס של שינוי וחיפוש עצמי ויצאתי עם סוגים שונים של אנשים", היא מספרת. "אני, שגדלתי ליד החבר שלי והדמות שלו עיצבה אותי, הייתי צריכה לגלות מה קורה איתי בנפרד ממנו, אם כי לא ממש התנתקנו - שמרנו על קשר טלפוני וסקס מדי פעם".


לא הפריע לך לשמוע שהוא יוצא עם אחרות?

"על הסטוצים שלו לא הפריע לי לשמוע, אבל גם לא נכנסתי לפרטים. כשהרגשתי שיש מישהי יותר רצינית, זה הציק לי והתחלתי להתעניין יותר ולקנא. במקביל היחסים שלי עם גברים אחרים הפכו לא מחייבים. הרגשתי שהמצב הזה, שאנחנו מספרים אחד לשני על אחרים מפריע לי. ניסיתי מספיק ועכשיו אני רוצה ממנו יותר.


"לקחתי אותו לשיחה ואמרתי לו שהקטע של הידידות לא עובד בשבילי. הוא טס לעבוד בחו"ל וכשהוא חזר אחרי חודש, חיכיתי לו בשדה התעופה. הוא ראה אותי ואמר שיותר הוא לא עוזב אותי בחיים. חודשיים אחר כך התחתנו".


מה ההבדל בין הפעם הראשונה לשנייה?

"צברנו ניסיון מיני ורומנטי ועכשיו אנחנו יותר בטוחים שמה שיש לנו זה הדבר האמיתי. אנחנו גם מלמדים אחד את השני דברים חדשים שלמדנו. בזכות הפרידה התאהבתי בו מחדש ונזכרתי בדברים שהיו בקשר שלנו בהתחלה. חוץ מזה, אם קודם היינו אדם אחד, היום כל אחד הוא אישיות נפרדת בלי להתערבב עד הסוף כמו פעם".


לחזור הביתה

כשמדברים על חזרה לבנזוג מן העבר אי אפשר שלא לתהות אם לא מדובר בעצם בהתפשרות: חלמת על זוגיות טובה יותר, לא הצלחת למצוא והעדפת לחזור אל המוכר והבטוח מאשר להסתכן בהרעלת קפה הפוך כתוצאה מעודף דייטים. אבל עירית קליינר־פז, פסיכולוגית קלינית, מטפלת אישית וזוגית, ממש לא חושבת ככה.


"סיבוב שני, גם של אנשים שהתגרשו ונישאו מחדש, יכול להיות פרק של הפקת לקחים", היא מבהירה. "בתחום הזוגיות, פשרה היא לא מילה גסה. אם הפשרה אמיתית, כלומר כוללת נכונות לקבל את השני ולא להציק לו על פגמיו ומגבלותיו – זו פשרה טובה שמאפשרת לחיות יחד מתוך הערכה וקבלה של השוני. אם חידוש הקשר נעשה מתוך פחד להישאר לבד או מתוך קושי להתחיל קשר חדש, אז אולי תרגישי שהקשר הוא ויתור ולא בחירה אמיתית".
גילי בר, מאמן אישי, מנחה קבוצות בנושא זוגיות ומנהל מכון "זוגות" מסכים: "לעיתים הרצון לחזור לאקס מתעורר כי פתאום מבינים, מכל מיני סיבות, שהקשר הקודם היה בעצם טוב והסתיים רק בגלל סיבות שכבר לא נראות רלוונטיות. במקרה כזה מתעוררות תחושת החמצה חריפה ופנטזיה לחזור לאקס, כדי לתת הזדמנות נוספת.


"עם זאת, הרבה פעמים הפנטזיה לחזור מתעוררת כשאנחנו לבד ללא זוגיות, או כשהסתיים קשר לא מוצלח. אז עולים הזיכרונות ויש העצמה של הדברים הטובים שהיו, והקטנה או הדחקה של הדברים הרעים שגרמו לקשר להסתיים. ואז החזרה לאקס נתפסת כ'חזרה הביתה'".


דורון (24), סטודנט לחשבונאות מירושלים, מודה שרק ממרחק זמן למד להעריך את הקשר שהיה לו.


"שנה אחרי שנפרדתי מהחברה שלי ראיתי אותה מתחרמנת עם מישהו בפאב", הוא מספר. "עלה לי הדם לראש. אם חבר שלי לא היה מאפס אותי , הייתי דופק לבחור שאיתה מכות. כשחזרתי הביתה ניסיתי להבין אם אני רכושני או שאני באמת מתגעגע אליה. לקח לי זמן להודות בזה, אבל היא באמת הייתה חסרה לי . התחלתי לחזר אחריה בטירוף עד שהיא נעתרה".


אתה לא מרגיש שהתפשרת וחזרת לאחור?

"ממש לא. אם כבר אז הצלחתי לתקן טעות שעשיתי כשנפרדתי ממנה. היא לא מושלמת ואני לא מושלם, אבל היא מושלמת בשבילי. הייתי בטוח שאני מכיר אותה ואת כל השטיקים הקטנים שלה, אבל היא מפתיעה אותי כל פעם מחדש".


ומה השתנה לעומת הפעם הקודמת?

"אני יודע מה זה לאבד אותה ואולי יותר לחוץ לגרום לה להיות מאושרת".


קליינר-פז מסבירה שהשינוי המשמעותי הוא למעשה בנקודת המבט שלנו. "אנשים לא משתנים לגמרי", היא טוענת. "ממרחק הזמן אנחנו יכולים לראות דברים בפרספקטיבה אחרת. השינוי הוא אצלנו, בנכונות לקבל את בן הזוג כפי שהוא. עם זאת, יש אנשים שמצליחים לעשות שינויים משמעותיים – להיפטר מהרגלים מרגיזים ולהיות קשובים ומתחשבים יותר".


"אם שני הצדדים עבדו על עצמם והשתנו מאז הפרידה, בהחלט ייתכן שדברים שהפריעו בסיבוב הראשון ייעלמו או יצטמצמו בשני", מוסיף בר. "למשל, בני זוג שבתחילת הדרך רבו על כל דבר קטן, מגלים בסיבוב השני שהם יותר סבלניים וגמישים. מצד שני, ייתכן שהדברים שהפריעו בסיבוב הראשון לא נעלמו בסיבוב השני והם נחים להם בשקט מתחת לפני השטח בשל פרצי ההתרגשות והאופוריה. עם הזמן, כשתחזור השגרה, הם יעלו ויתגלו מחדש במלוא עוצמתם, ממש כמו קודם".
נשאר קנאי ומעצבן

אם תשאלו את ניצן אשור (25), אחראית הדרכה בחברת היי־טק, היא תשמח להסביר לכן שניסיון שני הוא אשליה שסופה להתנפץ. "אם
זה לא עבד בפעם הראשונה, אין שום סיבה שזה יעבוד בפעם השנייה",היא אומרת מניסיונה. "פגשתי את האקס שלי בצבא. במשך כמה חודשים היה ממש סבבה, עד שהשתחררתי והתחלתי ללמוד. הוא היה מחרפן אותי בשאלות של איפה היית, עם מי נפגשת, עד שהקנאה שלו נמאסה עליי וחתכתי . אחרי שנה וחצי בערך פגשתי אותו באיזו מסיבה והוא נראה מדהים: בוגר, גבוה ומצחיק . כמובן ששאלתי את עצמי איך ויתרתי על כזו מציאה . הוא לקח את הטלפון שלי ותוך שבוע כבר היינו זוג כמו פעם".


ואיך היה הקשר החדש־ישן?

"היו לנו יותר נושאי שיחה, יציאות כיפיות ודיבורים על העתיד, שהפעם זה לתמיד. כל מיני שטויות שאנשים מאוהבים מספרים אחד לשני. עד שהוא התחיל שוב עם הבלגנים שלו. תבע לדעת לאן אני הולכת, מי זה הידיד שדיברתי איתו ולמה אני לא יכולה לראות אותו היום. פתאום כל הדברים שעיצבנו אותי בנוגע אליו חזרו אליי ונזכרתי כמה לא התאמנו בפעם הראשונה. הזמן משכיח מאיתנו את הדברים המעצבנים, אבל זה לא אומר שהם לא קיימים יותר".


אז איך מונעים חזרה על טעויות ומִחזור של ריבים ישנים?

"חשוב לנצל את הידע שהצטבר בקשר הקודם ובתקופה הפרידה", ממליצה קליינר־פז" .צריך להתבונן בגלוי על מה שגרם לפרידה וללמוד מכך. יש זוגות שבוחרים לפנות לטיפול זוגי, וזה זמן מצוין לעשות זאת, לפני שנבנים שוב הרגלים רעים".


ובר ממליץ לערוך שיחה פתוחה שבה מדברים על מה שהיה בעבר ומה שרוצים שיהיה, מה הכשיל את הקשר ומה הן הנקודות החזקות שלו: "כדאי לחשוב על 'מנגנונים לתיקון' ולנסח כללים כמו: לא הולכים לישון לפני שהריב נפתר, או לא שותקים במקום לדבר".


כדאי לדבר גם על אנשים אחרים שפגשנו בתקופת הפרידה?

"מה שעשית בלעדיו לא כל כך חשוב, אלא אם הוא ממש רוצה לדעת, וגם אז לא מומלץ לרדת לפרטים. עדיף לצמצם מה שעלול להביא לקנאה מיותרת. מה שכן חשוב להגיד ולדעת הוא שמה שנעשה כשלא הייתם יחד הוא מה שגרם לרצון להיות שוב יחד בסיבוב שני".


וקליינר־פז מוסיפה: "אין טעם להתגרות סתם. מצד שני, לא צריך לשקר או להעמיד פנים שלא היה כלום. אפשר פשוט לספר בצורה עדינה ומינימאלית ולא לעשות עניין מהקשרים שהיו, ובמיוחד לא להשוות בין החבר לבחורים אחרים".


פסק זמן מתוקשר

סלבס שנפרדו וחזרו (ושוב נפרדו)

1. פמלה אנדרסון וקיד רוק - אלוהי הרומנטיקה לא היה נחמד במיוחד לנערת הסיליקון . קיד רוק, בעל מספר 2, העביר את הפומלית מערכת סיוטים של נפרדנו־חזרנו־נפרדנו במהלך רוב שנות נישואיהם ,כולל שתי חתונות (!)והפלה טבעית אחת. בחודש שעבר סופסוף תפסה פמלה אומץ והעיפה אותו. נבר אגין.

2 . ג'וד לאו וסיינה מילר - מילר נפרדה מלאו לאחר שהנ"ל בגד בה על ימין ועל שמאל, כולל תמונות. אחרי שכל הצהובונים התייצבו לצדה ,הודיעה הסיינה על קמבק זוגי. לאו בגד בה שוב כמה חודשים אחר כך . כמה מפתיע.

.3 פאריס הילטון וסטאברוס ניארקוס – השניים נפרדו לתקופה ממושכת, אבל לאחרונה פאריס חזרה לצאת איתו והיא מסתובבת עם טבעת מעוררת חשד.

4. הדוגמנית מעין קרת ויואב גורפינקל, בן זוגה ואבי בנה, לקחו פסק זמן של שנתיים. בשנה האחרונה הם חזרו זה לזרועות זה.

5. ניקולט שרידן ("עקרות בית נואשות") והזמר מייקל בולטון התארסו לפני שנה כמעט, אבל למעשה יצאו יחד בשנות ה־90. בדרך הספיקה ניקולט להתארס לניקלאס סודרבלום ולהיפרד ממנו.

* שם מלא:
* אי-מייל:
* טלפון:
מעוניין ב: