מאמרים

העתיד כבר כאן - טיפול קבוצתי אונליין

 

השבוע  עלה לאויר מיזם חדש שמציע פלטפורמה אינטרנטית המאפשרת לקיים ברשת פגישה קבוצתית עם פסיכולוג, עם עד 8 מטופלים, בזמן אמת - טיפול קבוצתי אונליין. מאחר שהמיזם נמצא עדיין בהרצה לא היה לי עדיין את העונג לבדוק אותו, אבל זו הזדמנות מצוינת לדבר על מה שהעתיד צופן לנו, בתחום הטיפול הנפשי הקבוצתי ברשת.

הפסיכולוגיה של הרשת

ימי מקצוע "הפסיכולוגיה של הרשת" ארוכים כימי האינטרנט עצמו, כלומר לא כל כך הרבה זמן... אבל ממש מאז ההתחלה, עוד לפני ימי הפייסבוק והטוויטר, יוטיוב ושיתופי קבצים, כשהרשת אפשרה לאנשים להעביר אחד לשני בעיקר מילים – כבר היה ברור שיש כאן משחק פסיכולוגי חדש, שמדבר עם הפסיכולוגיה הישנה, זו שבה אנשים פוגשים אחד את השני פנים מול פנים, אבל יש לו גם חוקים משלו. 

אחד החלוצים בתחום היה הפסיכולוג האמריקאי ג'ון סולר, שכבר ב 1996, הוציא את הספר (המקוון) הפסיכולוגיה של הסייברספייס, ספר שבו תיאר את החוקים הנפשיים המייחדים את הז'אנר האינטרנטי. באותם ימים הרשת היתה עדיין בחיתוליה. קשה לדמיין או לזכור את זה עכשיו, אבל לא כולם היו מחוברים, לא כולם ידעו מה קורה שם. היו שמועות על רומנים וירטואלים, על צ'טים מסתוריים, הרבה מהומה... עם מעט מאד ידע והבנה. ולכן, גם הרבה דעות קדומות.

ב- 2001, כשפתחתי את פורום פסיכולוגיה בYnet, החברים שלי למקצוע הפסיכולוגיה הסתכלו עלי כמו על משוגעת: "איך את מתכוונת לייעץ באינטרנט, כשאת לא באמת יודעת מי עומד מולך? איך את לוקחת אחריות כזו?". הסתכלו עלי בביקורתיות ובוז, ושפטו את מה שעשיתי כשטחי במקרה הטוב ו"לא מקצועי" במקרה הפחות נעים...

הייתי בטוחה שמה שאני עושה נכון ואמיתי. הופעתי ושמחתי מהאנשים שכתבו מולי בפורום. מדי יום נכנסו אנשים חדשים, בשמות בדויים וכינויים משונים, שאלו שאלות פסיכולוגיות והתייעצו על דברים אמיתיים שקורים בחייהם. אבל מה שממש ריגש אותי היה, שתוך זמן קצר התארגנה בפורום קבוצת אנשים קבועה, שיחד איתי עזרו, ייעצו, ונתנו כתף, אוזן, לב (או קצות אצבעות ומקלדת) לטובת אחרים, זרים להם לגמרי. התגבשה לה קבוצה.

זה מאד הפתיע אותי בתחילת הדרך, להרגיש איך קבוצה "וירטואלית", של אנשים שנפגשו במקרה,  היא קבוצה אמיתית לגמרי, עם אותם תהליכים חברתיים מוכרים, בהם תוך זמן קצר, בלי שמדברים על זה, יש שם פתאום "מנהיג", "שעיר לעזאזל", "מלכת הכתה" ואת "הליצן התורן". היה מרגש, מסעיר ומפחיד לפעמים לראות איך קבוצה אונליין עוברת את אותם תהליכים של קבוצה רגילה - אופוזיציות, קואליציות, הדרה של חלשים, סתימת פיות, וגם תמיכה, חום, הושטת יד ענקית של אנשים זרים לגמרי זה לזה...

שמחתי כשגיליתי ברחבי הרשת עוד כמה ישראלים שמתעסקים בתחום החדש הזה של "פסיכולוגיה של הרשת". היינו לא יותר משלושים אנשי מקצוע מכל הארץ, ומזל שהיה לנו אינטרנט כדי לתקשר, להתחבר, ולהתיעץ, כי לאט לאט היה על מה להתיעץ: איך עוזרים לבחור במצוקה נפשית קשה, שמספר בפורום שהוא רוצה למות, אבל בחיים האמיתיים אני לא יודעת מי הוא, איך אפשר להגיע אליו, ואיך לעזור לו במקרה חירום? איך מתנהגים כשנערה מתבגרת מספרת, בחשכת השם הבדוי שבחרה לה, שהיא עוברת התעללות מינית ממושכת במשפחה שלה? איך עוזרים? למי מדווחים? איך פועלים?

הידע הפסיכולוגי שמצטבר כבר כמעט שני עשורים  והטכנולוגיה שמשתדרגת מרגע לרגע פתחו כבר מזמן את הפתח לטיפולים נפשיים ברשת, ויש לא מעט אנשים שעוסקים בכך, באופן חלקי או מלא.

רשת האינטרנט ממש נולדה עבור אנשים מסוימים, שלא יכולים לקבל טיפול נפשי בשום תנאי אחר: היא הפתרון האולטימטיבי עבור אנשים שגרים במקומות מרוחקים, מנותקים,  עבור אנשים בעלי מגבלה פיזית, שמתקשים או לא יכולים בכלל לצאת מהבית ולהגיע לטיפול, וכמובן עבור כל אותם אנשים סגורים וביישנים, שכל כך רוצים לפתור את הבעיה שלהם, אבל כדי להגיע לטיפול הם צריכים קודם כל להתגבר עליה... אבל היא לא רק עבורם, כי כולנו כבר שם, חיים, נושמים, ומתנהלים אונליין.

האנטרנט לא מחליף את החיים. אם רוצים להצליח ולהתקדם בחיים, צריך לדעת להיות בקשרים, להסתדר, להכנס ליחסים עם אנשים. הרשת עלולה להיות חסם, שמפחית תקשורת ומנתק אנשים, אבל יכולה להיות גם זרז, שמקדם את היכולת של אנשים לתקשר ולהיקשר.

טיפול קבוצתי

מכל שיטות הטיפול הפסיכולוגיות בעולם, שקיימות כבר מעל מאה שנים, מתבלטת בייחודה השיטה של טיפול קבוצתי. קיימים סוגים שונים של טיפולים קבוצתיים. לעיתים הקבוצה תחומה בזמן, וממוקדת בנושא מסוים, כמו למשל, "שינוי הרגלי חיים בדרך לירידה במשקל". בקבוצות ארוכות מסוג "אנליזה קבוצתית" הקבוצה פועלת במתכונת של "רכבת", שבמשך הזמן חלק מחבריה עוזבים, וחברים אחרים נכנסים. הנושא המרכזי בקבוצה הוא יחסים, עובדים על התקשורת שבין חברי הקבוצה לבין עצמם, ומפענחים את התהליכים הלא מודעים שעומדים בבסיס הקשרים והיחסים שאנשי הקבוצה יוצרים אחד עם השני ובעולם בחוץ.

הטיפול הקבוצתי מיועד לאנשים שמעוניינים להרחיב את טווח המודעות שלהם, לבנות את הזהות ולחזק את תחושת הערך העצמי. הטיפול שואף לעזור לכל אחד מחברי הקבוצה למצות את היכולות האישיות שלו ולממש את הפוטנציאל שבו.

כמו כל גדילה, גם התהליך בטיפול הקבוצתי כרוך לא פעם בכאב. כאב ההכרה על מה שאי אפשר, שלא היה, שאולי לא יהיה. בסופו של יום, הקבוצה מעודדת את חבריה לקבל את מה שהחיים נתנו להם, ולהוציא מהמצב ומעצמם את המיטב. ההשתתפות בקבוצה משולה לכניסה ל"אולם של מראות" שבו כל אחד מהחברים רואה את עצמו, דרך חברי הקבוצה האחרים, שמשמשים כבבואה של חלקי נפש שונים.

שיטת הטיפול הקבוצתי, על הזרמים השונים שבתוכה, התגלתה במחקרים רבים כיעילה, מקצרת תהליכים ומשפרת את תחושת המשתתפים לגבי עצמם ולגבי התפקוד שלהם בחיים. היא מתאימה לאנשים בריאים, נורמלים, עם בעיות בריאות ונורמליות, של יחסים, קשרים ורגשות.

המכון הישראלי לאנליזה קבוצתית מכשיר מטפלים קבוצתיים בשיטה שמשלבת הבנות פסיכואנליטיות עמוקות לגבי היחיד בקבוצה יחד עם התייחסות לקבוצה בפני עצמה. מייסד השיטה הגרופ-אנליטית, ס.ה.פוקס, הוא פסיכואנליטיקאי יהודי, שגלה, ממש כמו פרויד, בעקבות מלחמת העולם השניה ללונדון. מלכתחילה היה פסיכואנליטיקאי "רגיל", עם מטופלים ששוכבים על ספה, ארבע פעמים בשבוע, ומדברים אל המטפל שאינם רואים. במשך הזמן הוא גילה שבחדר ההמתנה של הקליניקה נוצרת בכל פעם קבוצה ספונטאנית עם דינמיקה מעניינת ומלמדת. גדולתו היתה להאמין (בניגוד לכל מה שהאמינו בו באותם ימים) שאם מושיבים שמונה אנשים בחדר סגור ומוגן, עם מטפל שיושב על אחד הכסאות ממש כמו כל האחרים, כשכל אחד רואה את כולם וכולם רואים אותו, והעולם בחוץ נשאר בחוץ – מתרחש בחדר תהליך טיפולי, שמצמיח את כל המשתתפים.

המהפכה האמיצה של פוקס הוכיחה את עצמה. אנשים שיושבים ביחד בקבוצה מצליחים לעשות שינוי בעצמם. שינוי ממשי, אמיתי ומורגש. בהתחלה השינוי מתרחש בתוך החדר, ולאט לאט הוא חודר לחיים שבחוץ. דפוסי חשיבה נוקשים, מנגנוני הגנה שכבר לא עוזרים יותר, פחדים שנולדו בעבר ותקיעות שלא עוזבת – יכולים לפנות את מקומם לחשיבה חדשה, משוחררת יותר, והתנהלות חופשית ואמיתית יותר בחיים.

המהפכה הבאה, בחסות הטכנולוגיה החדשה, מאפשרת לנו לייצר קבוצות ברשת, מבלי לעזוב את הבית בכלל. עכשיו כבר אפשר לדמיין את זה – קבוצת אנשים, ממקומות שונים בארץ (או בעולם) מתיישבים ליד המחשב, נכנסים לתוך "חדר קבוצה" וירטואלי, ומתחילים לדבר אחד עם השני – דרך מילים כתובות, דרך קול, או אם כבר הולכים על זה עד הסוף – בוידאו-צ'ט. הכי פנים אל פנים, והכי אנטרנט שיש. ברוכים הבאים לטיפול קבוצתי אונליין.

* שם מלא:
* אי-מייל:
* טלפון:
מעוניין ב: