מאמרים

הגיע הזמן לחזור לזוגיות של בני אותו גיל

כל זמן שקיימות בעולם נשים, ולא מעט כאלה, שמוכנות להתחתן עם גברים בגיל של אבא שלהן – הגברים ממשיכים ליהנות מהאפשרות לבחור נשים צעירות מאוד, והם מעדיפים לא לחפש בכלל נשים בגילם. נראה שעד שהנשים עצמן לא ישנו את דפוסי ההתקשרות שלהן, נמשיך לראות את התופעה הזו גם אצלנו
אמיר הגיע לפגישת היכרות. רעמת שיער כסופה, שמור ומטופח, בן 60 וקצת, עו"ד שותף במשרד מצליח. "התאלמנתי לפני שנתיים ומאז אני לא מצליח למצוא בת זוג", אמר. אנחנו משוחחים על חייו, על הילדים, על העבודה. אמיר מספר על כמעט 40 שנות חברות עם אשתו, שנפטרה ממחלה ממארת.
כשאני שואל אותו מה הוא מחפש בבת זוג, הוא עונה בלי להסס - "חברות ומשיכה. כדי שמישהי תהיה חברה שלי, היא צריכה להיות אינטליגנטית, חמה, אשת שיחה, פתוחה, אוהבת לטייל, בעלת חיים משל עצמה... ושתיראה טוב לטעמי", הוא מוסיף בחיוך.

"ובת כמה?", אני שואל. שוב, אמיר לא מהסס, "עד 45 ולא יותר, אני פשוט לא נמשך לנשים מבוגרות, ובראש בכלל אני ילד".

התופעה הזו, של גברים המעוניינים בנשים צעירות, אינה נחלת גיל 60 בלבד. גם בגיל 50 הרבה גברים מחפשים בת זוג בגילים 35-40, וגברים בני 40 מחפשים זוגיות עם צעירות, במטרה להקים משפחה.


לרצון הזה אין היגיון סטטיסטי או ביולוגי: נשים מאריכות ימים, ותוחלת החיים של נשים גבוהה משל גברים (בישראל - נשים חיות בממוצע עד גיל 83 וגברים רק עד גיל 79), כך שלפי הסטטיסטיקה יש יתרון לכך שגברים יחיו עם נשים שמבוגרות מהן. כלומר, שנשים יחיו עם גברים צעירים מהן, ולא יצטרכו להיות אלמנות שנים רבות.
הסיבות לרצון הגברי באשה צעירה נחלקות למספר תחומים ומושפעות מסטיגמות, תפישות ונורמות חברתיות:
דימוי עצמי: גבר שחש צורך לחזק את הדימוי העצמי שלו ינסה לנכס לעצמו קשר עם צעירה, כדי שתעלה קרנו בעיני הסובבים אותו, כשהאשה מהווה מעין מדליה המעידה על הצלחה. האשה הצעירה עבורו היא סמל סטטוס, בדומה לנסיעה במכונית פאר. השיפור בדימוי העצמי נובע גם מהדרך בה האשה הצעירה מסתכלת על בן זוגה - הגבר המנוסה, הבוגר, היודע, העשיר, המשכיל, שעבר דברים בחיים ויכול לתת לה את הביטחון הכלכלי שהיא מחפשת, או קשרים שיעזרו לה לקדם קריירה.

פחד מהמוות: נשים צעירות נותנות לגבר מבוגר תחושה של עלומים, תחושה שהוא צעיר ויכול להתחמק מהמוות, או שהוא הולך ומתרחק ממנו. תהליך זה קשור פעמים רבות למשבר גיל ה-40 או ה-50 ומחובר להזדקנות או מוות של האשה המשמעותית בחיי הגבר - אימו. הקשר לאמא מדגיש גם את החשש של הגבר לא רק מהמוות, אלא מעצם העובדה שלא יהיה מי שיטפל בו כשיזדקן. אשה צעירה וחזקה תוכל למלא את המשימה ולדאוג לגבר כשיזדקק לכך.


אמון: גברים לא מעטים מעריכים שככל שנשים מבוגרות יותר, וחוו מערכות יחסים רבות ובהן גירושין, הן יהיו יותר ציניות, מפוכחות ומחפשות קשר מתוך הסתכלות קרה וטכנית, בעוד שצעירה מביאה איתה תום ותמימות, ובעיקר חיבור רגשי.

סקס: בעיני גברים רבים, יחסי מין עם אשה צעירה הם מהנים יותר, מסעירים, זמינים, מהירים יותר, ובעיקר - מושכים יותר. כמובן שככל שהאשה יותר צעירה, כך היא גם יותר פורייה. עבור חלק מהגברים זה מהווה יתרון, שכן הם ישמחו ללדת ילדים, גם בגיל מבוגר יחסית למקובל, ולהרגיש שהם "מתחילים מחדש" ובונים לעצמם משפחה נוספת.

מאיפה אם כן נובעת הלגיטימציה - והיא בהחלט קיימת - שיש לגברים לרצות, ואף לזכות, בנשים צעירות בהרבה מהם?
התשובות נעוצות כנראה בהיסטוריה ובתפישות החברתיות והמגדריות שלנו. הגברים, מאז ומעולם, היו החזקים, השולטים וקובעי המדיניות בחברה, ובתור שכאלה יכלו להרשות לעצמם לקחת להם לאשה (או לנשים) נשים הרבה יותר צעירות מהם. לנשים לא היה מספיק כוח, ולמעשה היו חייבות, מתוקף צו הורי, משפחתי והרבה פעמים דתי, להיענות ליחסים כאלה, גם אם בתוך תוכן נמשכו לגברים צעירים יותר.

תנועת שחרור האשה שינתה את המצב האובייקטיבי של נשים, והיום יש להן הרבה יותר כוח, השפעה ויכולת להחליט בחופשיות ולבחור בגורלן. לכאורה, היינו מצפים שככל שהחברה תהיה יותר ליברלית ומודרנית, נראה יותר ויותר נשים שנישאות לגברים בני גילן או צעירים מהן. ועדיין, התופעה של גברים מבוגרים עם נשים צעירות בהרבה מהן היא נפוצה ביותר. נראה שעצם העובדה שנשים רבות מסכימות, ואף שמחות, לחלוק את חייהן עם גברים מבוגרים מהן בשנים רבות היא עצמה שיוצרת את הלגיטימציה לתופעה ומנציחה אותה.

כל זמן שקיימות בעולם נשים, ולא מעט כאלה, שמוכנות להתחתן עם גברים בגיל של אבא שלהן – הגברים ממשיכים ליהנות מהאפשרות לבחור נשים צעירות מאוד, והם מעדיפים לא לחפש בכלל נשים בגילם. נראה שעד שהנשים עצמן לא ישנו את דפוסי ההתקשרות שלהן, נמשיך לראות את התופעה הזו גם אצלנו.

ומה המשמעות שנגזרת מהמצב הזה? שנשים רבות, יפות, עצמאיות, חזקות ו"שוות", אינן מצליחות למצוא זוגיות ראויה, מפני שהגברים שמתאימים להן מבחינת גיל, מעמד והישגים בחיים, ממשיכים לחפש נשים שצעירות מהם בעשר עד 20 שנה.


אולי הגיע הזמן להיפטר מדפוסים חברתיים מיושנים ומקוממים ולחזור לסדר הנורמלי, כמו בטבע - גבר ואשה, בני אותו גיל פחות או יותר, יוצרים זוגיות וחיים בשמחה ואושר, מפה ועד הסוף.

* שם מלא:
* אי-מייל:
* טלפון:
מעוניין ב: